22 Nisan 2019 Pazartesi

http://ihasecim.com/Iframe/grafik.html

Vatan Yahut ''Ahlat''

03 Haziran 2016, 22:06
Bu makale 4993 kez okundu
Vatan Yahut ''Ahlat''
Güngör Yavuzaslan

 Bizim için dünya sadece yaşadığımız şehir ve bölgelerden ibarettir.CHalbuki tarihin gelişimi içinde bazı kentler vardır adete gizli kahramanlardır. Bugünlerde evlerinden yıllardır uzak kalan ve Ukrayna'daki savaştan dolayı Türkiye'ye gelen AHISKA TÜRKLERİ'ne ANA kucağı açan bir ANADOLU şehrimiz var. ''AHLAT''

Van Gölü'nün yanı başında   Ahlat Malazgirt'e komşudur.Müslümanlar arasında Ahlat  "Kubbet-ül islam" olarak da bilinir. Kubbetül İslam unvanına sahip diğer yerler Belh, Buhara olduğunu düşünürsek Ahlat bir medeniyet merkezidir."Ahlat, Orta Çağ'ın özellikle 13. ve 14. yüzyılların çok büyük bir ilim, kültür ve ticaret merkezi olmuştur. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde yaşanan bir depremden sonra sadece 12 bin hanenin eski Kahire'ye göç ettiğini yazıyor.Ahlat demek özbe öz Selçuklu demektir.Ahlat döneminin en büyük Selçuklu şehri, bir kültür merkezi konumundaydı.Bugün 38 bin 600 nufüsa sahip bir ilçedir.Ahlat'da bulunan Selçuklu mezarları  Türkiye'nin tek açık hava müzesidir. Bu mezar taşları incelendiğinde gizli bir tarih ortaya çıkıyor.

Kubbetül İslam 'Ahlat'. Ahlat, İslam orduları tarafından 641 yılında fethedilmiştir. Ahlat'ı fetheden HZ Ömer'in komutanlarından ünlü sahabi İyaz bin Ganem' dir.Tarihimizde kılıçla kalemi en iyi kullanan bir Türk şehri olan Ahlat, aynı zamanda “Anadolu’nun kapısı Türkiye’nin tapusu” olarak da zikredilmektedir. Ahlat Türk hakimiyetine girdikten sonra, ticaret ve ilimin zirvede olduğu bu dönemde Ahlat’ta birçok ilim adamı ve sanatkâr yetişmiştir. Burada yetişen sanatkârlar Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, çeşitli yapılara da imzalarını atmışlardır. Bugün Anadolu’nun doğu ucunda Ahlat'da bulunan tarihî eserler bu toprakların hakiki sahiplerinin ve bin yıllık kardeşliği bütün dünyaya ispat edebilecek kudrettedir.

 

-AHISKA TÜRKLERİNE YURT OLMAK-

Bugün Ahlat tarihin her döneminde olduğu gibi yine evsiz bırakılan Ahıska Türkleri'ne vatan oluyor. Ahlat insanı bugün Ensar olmuş Hicretin kardeşliğini yaşatmaktadır. Evlerinden koparılan yurtsuz bırakılan insanlar için bir çatı, bir sıcak yuva herşeydir. Ahıska Türkleri, 1829’da başlayan, 1944’te Stalin’in zulmüyle katmerleşen, bir türlü bitmek bilmez bir sürgünün çocuklarıdır .Ahıskalı ozan, dilden dile tutuşturulacak şu nağmelerle özetliyordu Ahıska Türklerinin halini:

 

Ahıska bir gül idi gitti

Bir ehl-i dîl idi gitti,

Söyleyin Sultan Mahmud’a

İstanbul kilidi gitti.

 

Bizde 2016 yılında Ahlat'dan ses veriyoruz;

 

Ahıska'nın gülleri açsın yeniden

Bir ehl-i el var AHLAT

Söyleyin Ahıska'ya vatansız diyene

Kucağını açtı bak Türk AHLAT..

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
Ana Sayfa Sağ Blok Reklam Alanı - 2
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • AHLAT GAZETESİ-2 - ahlat haber, ahlat haberleri, adilcevaz haber, tatvan haber, bitlis haber, selcuklu mezarlıkları, ahlat belediyesi, ahlat bastonu - 01 Şubat 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV