AHLAT DEVLET HASTANESİ’NDE SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ AÇILDI

Her geçen gün yeniliklere imza atan Ahlat Devlet Hastanesi’nde Sigara Bırakma Polikliniği açıldı

AHLAT DEVLET HASTANESİ’NDE SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ AÇILDI

 Ahlat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Güneş, ilçe halkına her alanda hizmet etmek için çaba gösterdiklerini ifade etti. Bu amaç doğrultusunda Hastane bünyesinde ‘Sigara Bırakma Polikliniği’ açarak hizmete soktuklarını belirten Başhekim Güneş; “ Dünyada her yıl 7 milyon kişi sigara nedeniyle ölmektedir ve bu ölümlerin % 12 sinin sebebi yine sigaradır. Sigara akciğer kanserinin en sık sebebi kalp ve damar hastalıklarının çoğunun ana nedenidir. Ayrıca KOAH’ın %90 sebebidir. Bu yönüyle bakıldığında sigaranın etkilemediği doku ve  organ yoktur ve her dozu zararlı olup sadece içenin değil çevresindekilere de zararı var. Sağlık Bakanlığı da bu konu üzerinde çok hassas bir şekilde  duruyor bu yüzden her ilde belirli sayıda  doktora  sertifikalı eğitim programı düzenliyor.  Bizim hastanemizden de Başhekim Yardımcımız  Dr.Abdullah Yahya Demir hocamız  bu konuda eğitimini aldı ve bu hafta itibariyle sigara bırakma polikliniğine başladı. Bizde halkımızdan sigara bırakma talebinde olan herkesi sigara bırakma polikliniğine bekliyoruz” dedi.
Ahlat Devlet Hastanesi Müdürü Nevzat Işıkgör ise, ilçe halkına sağlık hizmetleri alanında ellerinden gelen imkanlar çerçevesinde her türlü ve kaliteli hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirtti. Bu çalışmalardan birisi olan ‘Sigara Bırakma Polikliniği’ni de hizmete açtıklarını belirten Işıkgör, ilçe halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.
Sigara Şişme bebek.Bırakma Polikliniği sorumlu hekimi Dr. Abdullah Yahya Demir’de poliklinik hizmetleri vermeye başladıklarını belirterek sigaradan kurtulmak isteyenleri polikliniklerine beklediklerini söyledi. Demir; “ Sigara tiryakiliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Sigara muhtevasında 4 binden fazla kanser kolaylaştırıcı madde içermektedir ve bunun 81 tanesinin doğrudan kanser yapıcı etkisi ispatlanmıştır. Sigara bağımlılığının asıl sebebi ise nikotin dediğimiz psikoaktif maddedir. Nikotin yoksunluğu geliştiğinde huzursuzluk, sinirlilik konsantrasyon bozukluğu, ellerde titreme geliştiği için sigara bırakmak güç hale gelir. Bu Penis pompası. 1 tane bağımlılık yapan nikotin maddesi yüzünden, sigara içmek suretiyle neden 4 binden fazla kanser yapıcı maddeyi vücudumuza almış olalım. Bu pazarlık bu alışveriş hiç kârlı değil. Neden aileniz çocuklarınız ve siz daha sık solunum hastalığı geçiresiniz ? Neden bir kış boyu sık hastane başvurusu ile bitâp düşesiniz. Bir gün ansızın bir yakınınızı hipertansiyon ve kalp krizi nedeniyle kaybetmemek için sigaraya karşı harekete geçmenin zamanı geldi. Davranışsal tedaviler, ilaç kullanımı, bant ve sakız yöntemleri ile bu bağımlılık yapan maddeden ve sonrasında da sigara tiryakiliğinden tamamıyla kurtulabilirsiniz. Alo 171 sigara bırakma hattıyla ya da doğrudan hastanemiz sigara bırakma polikliniğine müracaat ederek randevu alabilirsiniz. Ahlat Devlet Hastanesi hekimi olarak sigara bırakma polikliniğinde vereceğimiz hizmetle sizlere sigarasız ve daha sağlıklı bir hayat diliyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 19:58

Ahlat Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER