AHLAT’TA YENİ ÇİPLİ KİMLİKLER VERİLMEYE BAŞLANDI

Ahlat Nüfus Müdürlüğü'nde yeni çipli kimlik kartları verilmeye başlandı.

AHLAT’TA YENİ ÇİPLİ KİMLİKLER VERİLMEYE BAŞLANDI

 Ahlat Nüfus Müdürlüğü'nde yeni çipli kimlik kartları verilmeye başlandı. Ahlat’ta yeni çipli kimlik kartı başvurusunu ilk olarak Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu yaptı. Ahlat İlçe Nüfus Müdürü Özcan Okuyucu, yeni çipli kimlikler hakkında gazetecilere bilgi verdi. Yeni kimlik kartının Ahlat'ta ilk olarak Kaymakam Tekbıyıkoğlu'na verileceğini ifade eden Nüfus Müdürü Okuyucu: "İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün yürüttüğü, dünyanın en büyük bilişim projelerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin otobanı MERNİS projesinin aşamalarından olan kimlik kartı projesi ile ülkemizin her yerinde olduğu gibi Ahlat ilçemizde de 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren verilmeye başlanacak" dedi. Yeni kimlik kartı ile ilgili başvuru ve diğer işlemler hakkında bilgi veren Müdür Okuyucu:  "Başvurular bizzat yapılacaktır. Yeni kimlik kartı başvurusu için gelen vatandaşlarımız 1 adet biyometrik fotoğraf, eski kimlik kartı ve sağlık kuruluşlarından alınmış kan gurubu kartı getirmelidirler. Her vatandaşın orta parmağı ile avuç içi sisteme aktarılacaktır. Orta parmağı olmadığından sırasıyla işaret, yüzük, serçe ve son olarak başparmağın biyometrik verileri alınacaktır. 15 yaşını tamamlamış her bireyin biyometrik verileri ile imzası sisteme aktarılacaktır. 3 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekiyor” dedi.

 -Biyometrik Fotoğraf Şart-

Kimlik kartlarının geçerlilik süresinin 10 yıl olduğunu söyleyen Ahlat İlçe Nüfus Müdürü Okuyucu, “Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı olması yeterli. Bir de kart bedeli için 16 TL veriyorsunuz. Yeni akıllı kimlik kartınız posta yoluyla adresinize 15 gün içinde gönderiliyor” diye konuştu.

 -Nasıl Başvurulacak?-

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

 -Kimlik Kartları Postayla Ulaşacak-

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, ayrıca her iki el için parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınacak. Başvuru sonunda vatandaşlarımıza PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak.  PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek. Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

 -Tüm Bilgiler İstenirse Yüklenebilecek-

Çipli kimlik kartına ilk etapta sadece kimlik bilgileri yer alırken, ileride istenirse, pasaport ve banka gibi işlemler için de gerekli bilgiler yüklenerek tek kart kullanımı sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 15:01

Ahlat Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER