20 Eylül 2018 Perşembe

AHLAT, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN GÜNDEMİNDE
http://ihasecim.com/Iframe/grafik.html

AHLATLI BAYANLAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Ahlatlı Bayanlar "Tarihimiz Dile Gelsin” Projesiyle Yaptıkları El Sanatlarını Açtıkları Sergiyle Sergilediler

18 Ağustos 2017 Cuma 09:58
Bu haber 1094 kez okundu
AHLATLI BAYANLAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

 Ahlat Kadınını Bilgilendirme, Geliştirme, Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Derneği (AHKAD) tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen “Tarihimiz Dile Gelsin” Projesi’yle açılan kurs sonunda sertifika töreni ve sergi düzenlendi.
Ahlat Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan sergide bayanlar hat sanatı, deri yakma, ahşap yakma, deri kesme, deri yapıştırma teknikleriyle yaptıkları el sanatlarını sergilediler. Düzenlenen serginin açılışı öncesi Ahlat Kadınını Bilgilendirme, Geliştirme, Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Derneği (AHKAD) Başkanı Semra Çeker bir konuşma yaptı. Çeker katılımcılara teşekkür ederek; “Ahlat Kadınını Bilgilendirme, Geliştirme, Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Derneği (AHKAD) tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen “Tarihimiz Dile Gelsin” Projesi’yle açılan kursumuzun sertifika töreni ve sergisine hoş geldiniz. “Tarihimiz Dile Gelsin” Projesi’yle açılan kursta dernek üyesi ve işsiz bayanlara hat sanatı, deri yakma, ahşap yakma, deri kesme, deri yapıştırma teknikleriyle el sanatları öğretildi. Eğitim süresince Ahlat’ın tarihi dokusu, kümbetler, mezar taşları, camiler, mağaralar ve köprülerin tanıtımı ile başlayarak Selçuklu motifleriyle hat sanatı, deri yakma sanatı, ahşap yakma sanatı, deri kesme, deri yapıştırma teknikleri ile teorik eğitim çalışması uygulandı. Bu proje kapsamında verilen eğitimle istihdam ve girişimcilik konusunda kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, mesleki eğitimin güçlendirilmesi, eğitim ve işgücünün talebine duyarlılığın artırılması, dezavantajlı  gruplara yönelik farkındalık hizmet kalitesinin artırılması sağlanacaktır. Proje yapımı ve kurs süresince kendilerine desteklerini esirgemeyen Ahlat Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu’na, Konya’da bulunan MİD Akademisi’ne,  Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne ve kurs hocası Nursen Karadağ’a teşekkür ederim” dedi.
Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’da yaptığı konuşmada Ahlat’ın 700-800 yıl önce büyük bir şehir, büyük bir medeniyet merkezi ve sanatında zirve yaptığı bir şehir olduğunu söyledi. Tekbıyıkoğlu; “Ahlat aynı zamanda o dönemde birçok sanatı da kendi bünyesinde çıkarmış bir şehir.  Kündekari gibi, taş oymacılığında zirveye çıkmış bir şehir. Bastonculukta hala belki dünyada en iyi bastonların yapıldığı şehirlerden bir tanesidir Ahlat. Taş oymacılığı, ahşap oymacılığı, bastonculuk  hala devam etmektedir. Sanatta 700-800 yıl önceden gelen bir geleneğin devam ettiğini görüyoruz. Ahlat’ta son bir yıl içerisinde bir sanat daha çıktı ismini de ben bıraktım. Tutkara sanatı ziftle tutkalın buluşmasıyla adeta eserlere üç boyut veren bir sanat. Deri yakma sanatının çok enterasan ve güzel çeşitlerini Ahlat’ta gördük. Güven Ayber hocamız da çok güzel eserler ortaya çıkarmış. Herkesin dünya da çeşitli meşgaleleri var ama bu meşgaleden sanatla olsun bir müddet uzakta kalması insan psikolojisi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ben bizatihi biliyorum. Bayanlarımızın sanatla meşgul olmasını takdir ediyorum. Bununla beraber Ahlat Kadınını Bilgilendirme, Geliştirme, Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Derneği’ni de çabalarından ve gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu serginin ve sertifika töreninin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Konuşmalarında ardından serginin açılışı Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban eşleri ile birlikte yaptı. Açılıştan sonra kursu başarıyla bitiren kursiyerlerin sertifikaları takdim edildi. Serginin gezilmesi ve verilen ikramın ardından program sona erdi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Ana Sayfa Sağ Blok Reklam Alanı - 2
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • AHLAT GAZETESİ-2 - ahlat haber, ahlat haberleri, adilcevaz haber, tatvan haber, bitlis haber, selcuklu mezarlıkları, ahlat belediyesi, ahlat bastonu - 01 Şubat 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner28